Haberler & Duyurular
Münih’te Linux’a geçiş başladı
Münih yerel hükümetinin 2003 yılında aldığı bu karar, büyük tartışmalara yol açmıştı. Münih’in ardından başka yerel hükümetlerin de Linux’a geçeceği korkusuyla, Microsoft CEO’su Münih’e özel olarak ziyaret etmek zorunda kalmış, Alman hükümetine de özel indirimler sunmutu. Ancak Münih kenti de Linux’a geçişte sorunlar yaşamış ve geçiş 2 yıl gecikmişti. ntvmsnbc
Kayıtlar
25 Eylül Pazartesi günü kayıtlar başlıyor her zaman olduğu gibi bizim bölüm kayıtlarda ilk sırada. Bu yıl harç 380YTL (Yarıyıl ücreti 190YTL) olarak belirlenmiş. Bu sene normal öğrenim süresini aşan öğrenciler 570YTL (Yarıyıl ücreti 285YTL) ödeyecek. Normal öğrenim süresini 1 yıldan fazla aşanlar 760YTL (Yarıyıl ücreti 380YTL) ödeyecek. Harçlar için tıklayın. Kayıt tarihleri için tıklayın.
Vista RC1 bitti
Windows Vista ekibi RC1 sürümünü bitirdiğini duyurdu. Ayrıntılar için Windows Vista Team Blog Bu sürümde Beta 2 deki hatalar düzeltilmiş. Kullanıcı arayüzü geliştirilmiş ve ayrıca daha fazla donanım için sürücü desteği de eklenmiş.
IUCODERS Smtp problemi [ÇÖZÜLDÜ]
E-posta sunucumuzdaki bir problemden dolayı bu gün içinde kayıt olan kullanıcıların aktivasyon işlemi profil bilgileri kontrol edilerek yapılacaktır. 08.09.2006 Saat 19:39 (TSİ) itibariyle tüm hesaplar aktive edilmiştir. Bundan sonra aktivasyon işlemi için e-posta adresnize aktivasyon kodu gonderilecektir.
Hindistan’ın eyaleti Windows’u kaldırdı
Kerala eyaletinin komünist rejimi, ‘tekelci zihniyet’ olarak adlandırdığı ABD kökenli şirketlerin ürünlerini okullar başta olmak üzere tüm kamu kurumlarından çıkarmaya çabalıyor. Kerala hükümet sözcüsü Microsoft ürünleri yerine, açık kaynak kökenli yazılımların uygulanacağını açıkladı. Kerala hükümeti adına konuşan eyaletin eğitim bakanı, Microsoft’un bilgisayar alanında tekelcilik hedeflediğini, demokratik bir hükümet olarak 12.500 okulda Linux sistemlerin kullanılacağını açıkladı. Kaynak: ntvmsnbc
JAVA e-kitap
Burak bayramlının yazmış olduğu Kurumsal Java (1. baski) elektronik kitap versiyonu herkesin kullanimina acildi. Struts, Hibernate temel konuları oluşturuyor. Bunun yanında CVS , Proje Yönetimi , Unix gibi konularla ilgili makaleler bulunmakta.
Alttaki adresten kitabın içeriğine erişebilirsiniz.
http://www.bilgidata.com/kjebook/index.html
30 Ağustos
Mustafa Kemal Atatürk, 30 Ağutos 1928'te basına verdiği bir demeçte şöyle demiştir: "30 Ağustos'ta sevk ve idare ettiğim muharebe, Türk Milleti'nin yanında bulunduğu halde idare ettiğim ilk ve son muharebedir. Bir insan kendini, milletle beraber hissettiği zaman, ne kadar kuvvetli buluyor bilir misiniz? Bunu tarif müşkildir. Eğer ben, izahta izhar-ı acz edersem, beni ma'zûr görünüz."
30 Ağustos Zafer Bayramınızı Kutlarız
IUCODERS YONETİMİ
Microsoft XNA
Microsoft oyun stüdyolarının Windows ve XBOX platformlarında daha kolay oyun geliştirebilmeleri için XNA Framework adı altında bir yapıyı uzun süredir geliştirmekteydi. XNA çatısının ilk meyvelerinden Microsoft XNA Build March 2006 Community Technology Preview (CTP) Microsoft'un sitesinden indirilebilir. Bu çatı ile oyunların Microsoft platformları arası geçişi daha kolaylaşacak. XNA ayrıca Microsoft Shared Source Licence ile lisanslanmış.
Apple çekirdeğini açıyor
Apple Mac OS X ile kernel kodlarını kapamıştı. İşlemci değiştiren Apple şimdi de kaynak kodlarını açtı. 07,08,06 itibariyle e-posta listelerine Open Source Product Manager Ernest Prabhakar'ın gönderdiği mail ile duyuruyu yaptı. Intel ve eski PowerPC tabalı Mac OS X kodlarına macosforge.org adresinden erişilebilir.
Bir programcı ve vicdanı: Jani 'sniper' Taskinen ZEND'den istifa etti
Fazlamesai.net te görmüş olduğum bir haberi sizinle paylaşmak istedim.
Meşhur PHP ve ZEND geliştiricilerinden Jani 'sniper' Taskinen, bir e-posta ile istifa ettiğini duyurdu. Taskinen, Israil'in Lübnan ve Filistine yaptığı saldırılar nedeniyle İsrail kökenli bir firmada çalışmak istememiş ve istifa etmiş. Buradan Fazlamesai.net sitesindeki haberin yorumlarına erişebilirsiniz.
Filistin ve Lüblana YARDIM zamanı!
İsrail tarafından soykırımı andıran bir işgale maruz bırakılan Filistin ve Lübnan halkına yardım etmenin zamanı geldi. Yüzyıllar boyu himayemiz altında yaşayan bu milletlere yardım elini uzatmak ilk önce Türk milletinin vazifesidir.
Cömertliğimizi ve yardımseverliğimizi göstermenin tam zamanı , pamuk eller cebe !
Haber Turu
Google Talk'ını yeni versiyonu duyuruldu bu versiyonda dosya yollama , karşıdakinin sizin dinlediğiniz müziği görebilmesinin yanında voicemail de ekleniş. Yeniz özellikleri ile GTalk için tıklayın. Açık kaynak kodlu bir html editoru Aptana çıktı. AJAX ve güçlü bir js editoru olan Aptana ücretli rakiplerine taş çıkaracak özellikler içeriyor. Aptana'yı indirmek için buraya ekran görüntüleri ve videolar için buraya tıklayınız.
SUN dan AJAX kursu
SUN 10 haftalık online (webcast) AJAX kursu düzenliyor.
Katılmak için şu sayfayı okuyunuz. (şu sayfa) :)
IUCODERS Bitmeyen Hikaye
IUCODERS yenilikleri ile gelişmeye devam ediyor. Bitmeyen Hikaye modülü ile kahramanımız Mutlucan'ın İU deki maceraları IUCODERS uyelerinin katkısı ile yazılıyor. Her üye bir önceki bölümün bitiş sorusuna uygun olarak yeni senaryoyu ekliyor ve iki soru ile bir sonraki hikaye için yön belirtiyor. Yaratıcı fikirleri olan arkadaşlara ekstradan duyurulur.
Microsoft’a ikinci kez ‘tekel’ darbesi
AB Rekabet Komisyonu, 2004’teki cezanın gereğini yerine getirmediği gerekçesiyle, Microsoft’a 280.5 milyon Euro’luk ikinci bir ceza verdi. Komisyon 2004 yılında, Windows işletim sisteminin Media Player yazılımını başlangıç ayarı olarak barındırmasının rekabet yasalarına aykırı olduğunu ve yazılımın sistemden çıkarılmasını istemişti. Ayrıca, rakiplerinin Windows uyumlu yazılımlar üretebilmeleri için Microsoft’un yazılım kodlarını paylaşmasına karar kılmıştı. Microsoft, bunların hiçbirini yerine getirmemişti. AB Rekabet Komisyonu Microsoft’a 2004 yılında 497 milyon Euro ceza vermişti. NTVMSNBC
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22