Haberler & Duyurular
CodeForScience
CodeForScience, araştırmacıların keşfetmelerine ve bilime katkı sağlamalarına yardımcı olmak üzere kod yazmaktır. Farklı zamanlarda ve yerlerde gerçekleştirilen bir dizi etkinlikten oluşan bu seri, her deneyim ve her uzmanlık seviyesinden tüm uygulama geliştiricilere açıktır. Kendi özgün uygulamanızı geliştirin ve 15 milyonun üzerinde SciVerse ScienceDirect, Scopus ve Hub kullanıcısına ulaşarak onların keşfetmelerine ve bilimsel araştırmalarına katkı sağlayın.
Tebrik
Yeni admin olan extreme (Burak Amasyalı) , tensai (Ahmet Sözen) ve ylxxx (Yeliz Akçay) arkadaşlarımızı tebrik eder, sitemiz için faydalı olmasını dileriz..Türkan Saylan'ı kaybettik
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan hayatını kaybetti. Saylan için ilk tören yarın saat 14'te Lütfi Kırdar'da yapılacak. Saylan'ın cenazesi ise salı günü Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ÇYDD Başkanı Prof. Dr.Türkan Saylan'a, "yaptığı bütün hizmetler, iyi niyetler ve gayretleri için hükümet adına" teşekkürlerini iletti.
"Kendi alanında ve özellikle eğitim alanında önemli hizmetlere katkı yaptı. Birçok çocuğumuzun okulla, eğitimle tanışması onun gayretleri sonucunda gerçekleşti. Yaptığı bütün hizmetler, iyi niyetler, gayretler için ülkem adına, hükümet adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum manevi huzurunda. Sevenlerine sonsuz sabırlar diliyorum. Kendisini yeniden rahmetle anıyorum."
Adobe, Air Platformunu duyurdu
Uzun bir suredir Flex ile RIA(rich internet applications) konusunda calisan Adobe kisa bir sure once Apollo kod adiyla gelistirmekte oldugu platformu gorucuye cikardi. Air(Adobe Integrated Runtime) adindaki bu platform AJAX,Flash ve Flex kullanarak icerik ve gorsel olarak zengin web ortamlarinin gelistirilmesinde kullanilabilecek.

http://www.adobe.com/products/air/
Ebay - Adobe AIR
http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Air
11. Geleneksel Programlama Yarışması (Odtü Bilgisayar Topluluğu)
ODTU Bilgisayar Topluluğu Programlama Yarışması, 11. senesinde karşınızda ! Yarışmaya katılmanız için tek yapmanız gereken , 8 Nisan'a kadar grubunuzu kurup ön eleme sorularına internet üzerinden cevap vermek !
Bu sene 11. düzenlenen ODTÜ Bilgisayar Topluluğu Geleneksel Programlama Yarışması, 1 Mart 2008 tarihinden itibaren http://yarisma.cclub.metu.edu.tr adresinden ulaşılabilecek bir ön eleme süreci ve ODTÜ'de bilgisayar başında gerçekleştirilecek bir finalden oluşmaktadır. Kendi alanında Türkiye'de ilk olan yarışma, çeşitli bilgisayar bilimi problemlerine GNU/Linux ortamında C, C++ ve Java dilleri kullanılarak algoritma ve çözüm üretme esasına dayanmaktadır. Sorular, yarışmacıların problemlere çabuk çözümler bulabilmelerini ve çözümleri en verimli şekilde uygulayabilmelerini sınayacak tarzdadır. Yarışmaya katılım iki ya da üç kişilik takımlar halinde olacaktır.
Ayrıca, bu seneki özel soru, Yahoo! tarafından sorulmaktadır. Yahoo! özel sorusu, ayrı bir kategoride değerlendirilip ödüllendirilecek ve finalistlerin belirlenmesinde kullanılmayacaktır.
Ve Geleneksel Programlama Yarışması 11. senesinde özel ödüllerle, Meteksan ve Yahoo! Altın Sponsorluğunda, yine başlıyor! kaynak FazlaMesai.Net
Bu yıl 4.sü düzenlecek olan BİLMÖK ilk defa İstanbulda!
Bu yıl 4.sü düzenlecek olan BİLMÖK ilk defa İstanbulda!
29 Şubat - 2 Mart Tarihleri arasında tüm üniversitelerin bilgisayar mühendisliği öğrencileri kendi düzenledikleri bir organizasyon ile bir araya geliyor. Ülkemizde bilişimi ve sektörü öğrenciler olarak tartışıyoruz. www.bilmok.org.tr Adresinde online kayıtlar başlamış durumdadır. mutlaka katılmanızı tavsiye ediyoruz.
Katılmak için 26 Şubat'a kadar kayıt yaptırmanız gerekiyor.
ORACLE Semineri Yıldız Teknik Üniversitesi
Etkinlik Konusu : Oracle Trace Utility’ye Giriş Ve Temel Performans Denklemini Anlamak
Hedef Kitle : Oracle DBMS üzerinde uygulama geliştirenler ve uygulamalarindan daha fazla performans almak isteyeneler.
Kontenjan : 100
Etkinlik Tarihi - Saati : 17.11.2007 -- 10:30-13:00
Süre : 1 Gün
Eğitimi Veren : H.Tonguç Yılmaz
Etkinlik Yeri : Yıldız Teknik Üniversitesi Merkez Kampüsü Sergi Salonu
H.Tonguç Yılmaz http://tonguc.wordpress.com/about/
Wordpress'e nasıl erişeceğiniz öğrenmek için tıklayın
IBM - The Great Mind Challenge 2007
ilk olarak Hindistan'da düzenlenen IBM - TGMC yarışması bu sene Türkiye 'de düzenlenecek. Bütün üniversitelerin katılımına açık olan bu yarışmada tamamen IBM ürünlerinden oluşan yazılım araçlarıyla 2-4 kişiden oluşan takımlarla belirli senaryolar seçilerek Java teknolojisi ile üretilecek yazılımlar birbirleriyle yarışacak. Proje daha başlangıç aşamasında ve Ekim ayı içinde bütün medyada ayrıntılı olarak duyurulacak bu yüzden ben o zamana kadar güncellemeleri buradan yapıcam. Yarışmanın başlangıç. tarihinden itibaren kullanılacak olan IBM yazılımlarının her türlü eğitimi Türkiyede'ki 19 üniversitede düzenlenecek olan seminerler ve workshoplarla verilecek. Bu eğitimlere girmek için yarışmaya bir projeyle katılmanız gerekmiyor. Sadece kayıt yaptıranlar da bu eğitimleri ücretsiz olarak alabilecekler. Bu yazılımlar IBM Academic Initiative Programı ile ücretsiz olarak bütün katılımcılara ulaştırılacak. Ayrıca bu yarışmaya katılan herkes IBM'in global CV veritabanına eklenecek. Ve IBM ürünlerinin sertifikasyon eğitimleri ile sınavlarına ücretsiz girip uluslararası sertifikalara sahip olabilecekler. Her takımın IBM Türkiye merkezinde bir mentor'u olacak. Ve yarışma boyunca destek alabileceksiniz. Kaynak #1 #2 #3
Safari Artık Windows'ta
Apple bir süredir internet tarayıcısı Safari'nin Windows sürümünü geliştirmekteydi. Tarayıcı piyasasında Mac dışında da yer almak isteyen Apple gün (12.07.2007) itibariyle Windows sürümünün betasını yayınladı. Beta sürümünü http://www.apple.com/safari/download/ adresinden indirebilirsiniz.
ıstanbul bilişim kongresi kurumsal yazılım 2007
7-9 Haziran 2007de Bahcesehir Universitesi BesIktas Kampusunde duzenlenecek olan Istanbul Bilisim Kongresi Kurumsal Yazilim da calismak icin gencler araniyor. TBD-Gencin sayisinin buyuk bir kongre icin yetersiz olmasi sebebiyle bizlerden destek istediler.
IEEE kongreye Yazilim standardlari ve ISBIR sunumlariyla ayrica TURKIEEE & ISBIR standiyla katiliyor.Bunun karsiliginda salon sorumlusu ve kayit masasinda calisabilecek IEEEci gencler beklentisindeler.
Organizasyonda gorev alanlarin kazanacaklari ise :
- IBM duzenleyecegi Calistay
-Inproda Insan Kaynaklari Danismanlik Sirketinin duzenleyecegi Calistay
-Ucretsiz TBD Uyeligi; TBD-Genc olmak (TBD organizasyonlarina ucretsiz katilim)
İUBK Seminerleri
8 mayıs salı günü Asus ve PClabs.gen.tr birlikte okulda seminer verecekler. Mekan: D-421(d29) saat 14:00 LCD teknolojileri ve Network ağırlıklı bir oturum olacak
IUBK Web Programlama Kursları
Bilgisayar kulübü "Web Tasarım ve PHP ile Web Programlama" kursları düzenleyecektir.
Detaylı bilgi ve kayıt için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.iubk.com
iubk[**]istanbul.edu.tr
İÜBK - İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Kulübü
GNU/Linux Ortamında C İle Gömülü Programlama Yarışması
GNU/Linux'ta gömülü yazılım geliştirme yarışması:
Linux'ta Gömülü C programlamada bizden iyisi yok! diyorsanız, ödüllü yarışmamıza bekliyoruz! AIRTIES - ITU IEEE Öğrenci Kolu işbirliğinde gerçekleştirilecek proje yarışmasında AIRTIES tarafından sağlanacak donanımlarla özgün projeni üret, finale kal ve süpriz ödüle sahip ol.
(Ödül PROJEKENT organizasyonundaki Sunumda açıklanacaktır) İlgili herkesi PROJEKENT'e bekliyoruz. kaynak için tıklayın yarışmanın internet sitesi için tıklayın
MSN şifrelerinize dikkat!!!
Son zamanlarda MSN hesaplarına musallat olan tiplerin sayısı arttı. Az once kimengellemis.com adlı bir internet sitesinden mail geldi. Sizi kimin egellediği ile alakalı bir uygulama gibi görünen sitede kullanıcı adınız ve şifreniz soruluyor. Bu tip sitelere sakın kullanıcı adı ve şifrenizi yazmayın. Eğer yazmış iseniz en kısa sürede değiştiriniz. E-posta seçeneklerinizde "alternate email" kısmını kontrol edin.
IUBK Seminerleri
Windows CardSpace
· CardSpace Nedir?
· İnternette güvenlik ve karmaşa problemleri
· Self-Issued & Managed Kartlar, çalışma mekanizmaları
· CardSpace bileşenleri ve kavramları
· CardSpace entegrasyon adımları ve geliştirilmesi
Yer : Bilgisayar Mühendisliği D-421
Tarih : 4 Nisan 2007 Çarsamba (12:30 - 14:00)
  1 2 3 4