Haberler & Duyurular
D Programlama Dili
D dili, c,c++,java,c# dillerinin karışımı bir dile benziyor. c++ yazanların kolaylıkla adapte olabileceği bir dil. Özellikle java ve c# taki güçlü özellikleri bünyesine katmış. Sanal makineye ihtiyaç duymayan D , derleme işleminden sora makine kodu oluşturuyor. Tüm platformlar için derleyicisi mevcut. İlerleyen günlerde ne kadar başarılı olacağını göreceğiz. D Dili anasayfası için tıklayın
Norveç açık kaynağa geçiyor
Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden Norveç, kamu bilgisayarlarında Microsoft yazılımları yerine açık kaynağa geçileceğini duyurdu.
Norveç hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Microsoft gibi lisanslı şirketlerden yapılan alımların azaltılacağı, açık kaynak uygulamalara daha fazla yer verileceği belirtildi. Açıklamada, açık kaynağa geçişle ülkenin dışa bağımlılığı da azalacaktır ifadesine yer verildi.
RedHat JBoss'u Satın aldı
ORACLE ın da ilgilendiği JBOSS 'u RedHat satın aldı. Bugün JBOSS kullanıcı gruplarına eposta ile bu haberi yayınladı. Açık Kaynak topluluğunun en sağlam destekçilerinden biriyle birleşmesi JBOSS içinde çok iyi olacağı kanısındayım. Burda da OpenSource iş modelinin başarısı ortada. Kullanıcılara geçilen eposta haberin devamında. basın bülteni
Open-Source firması SourceLabs Oracle ile iş ortaklığına gitti...
SourceLabs -http://sourcelabs.com/- Oracle ile Oracle'ın Java application server'ının
altyapı yazılım komponentlerini geliştirmek üzere ortaklığa gittiğini açıkladı.

-2004 yılında kurulduğundan beri SourceLabs açık kaynak kodlu yazılıma destek ve test imkanı sunmakta.
GNU -GNASH projesi duyuruldu
GNASH açık kaynak bir flashplayer uygulamasıdır. Şu an hali hazırda flashplayerlar bulunmakta fakat gnash versiyon 7 yi destekliyor.
Özellikle GNU/LINUX istemcilerde flash çok ağır çalışıyor ve çok cpu yiyordu belki buna çare olur.
http://www.gnu.org/software/gnash/ adresinden projenin kaynak kodlarına erişilebilir.
CVS
export CVS_RSH="ssh"
cvs -z3 -d:pserver:anonymous@cvs.sv.gnu.org:/sources/gnash co gnash