Mu-yap'in girişimleri sonucunda P2P ağlarına link veren sitelere giriş, yasaklandı.
Mu-yap'in girişimleri sonucunda P2P ağlarına link veren sitelere giriş, yasaklandı.
'
'Bu yasak dahilinde birçok popüler site kapatıldı.
'Kapatılan sitelerin adreslerini tarayıcınıza yazdığınızda "Bu site bulunamadı" hatası alıyorsunuz.
'Oysa durum gerçekten de öyle değil. Bir de Anonymouse'dan deneyin bakalım ne göreceksiniz.

Girişleri engellenen sitelerin listesi
:: downloadarsivi.com
:: turkmaster.com
:: araindir.com
:: muziksitesi.net
:: idoclub.net
:: kenanxtr.com
:: yugle.com
:: yenidownload.com
:: indirmax.com
:: sahte.net
:: programmerkezi.com
:: programcentral.net
:: bayexe.com

Yasaklanan sitenin giriş sayfası
Bu siteler arasında en popüleri olan ve halen Alexa'da ik yüzde listelenen forumtr.com'a Anonymouse'dan
giriş yapıldığında ise kara bir sayfada aşağıdaki söylemler yer alıyor.

http://img334.imageshack.us/my.php?image=karasayfa7sh.gif
(adresinden bakılabilir.)

Yurtdışından giriş, serbest!
Yasaklanan sitelere sadece Türkiye içerisinden girişler engellendi. Yurtdışından girişler ise halen devam ediyor.
http://www.anonymouser.org/anonwww.html adresinden bu sitelere giriş, yurtdışı aracılığı ile yapılabiliyor.
Yoksa yukarıdaki ekran görüntüsünü Habur sınır kapısından almış değiliz. :)

Avukat kararı

Sayın ...,

Bilindiği üzere Mü - Yap Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği, üyeleri bulunan fonogram yapımcılarının üzerinde hak sahibi bulundukları fonogramlarda bulunan icraların tespitlerinin telli veya telsiz araçlarla satışı veya diğer biçimlerde umuma iletimine izin vermek ve yasaklamak haklarını korumak ve takip etmek üzere kurulmuştur.

Bahsi geçen hakların internet aracılığı ile ihlali hallerinde de Mü - Yap, titizlikle konunun üzerine gitmekte; yasaların ve mahkemelerin verdikleri yetki ve kararlar ile söz konusu ihlalleri ortadan kaldırmak için çalışmaktadır.

Bu anlamda P2P adı verilen ve Mü -Yap'a üye fonogram yapımcılarının haklarını fazlasıyla ihlal eden paylaşım programlarının önüne geçmek amacıyla, söz konusu programlara içeriğinde yer veren ve kullanıcılarına bu programları download ettirme imkanı tanıyan siteler hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun Ek 4'üncü maddesi gereğince uyarıda bulunulmuştur. İlk etapta 14 site için yapılan bu başvuruda adı geçen sitelerden biride ... internet sitesidir.

Başvuru ve uyarı maili öncesi xxxxx.com internet sitesi üzerinde yapılan incelemede "MP3 Arama Araçları" başlığı altında "...." isimli paylaşım programının download edilebilmesine olanak tanındığı sonucuna varılmış ve söz konusu siteye 28.10.2005 tarihinde uyarı maili gönderilmiştir.

Ekte inceleme fırsatı bulabileceğiniz Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış uyarı mailimizde, site içerik sağlayıcılarına verilen imkanın yasa dışı olduğu, söz konusu yasa dışı kullanımın (ihlalin) yasada belirtilen 3 günlük sürede içerikten çıkarılmasının gerektiği aksi takdirde ise ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan tüm başvuru ve şikayet haklarının kullanılacağı ihtaren bildirilmiştir.

Söz konusu uyarıya ..... Hukuk Departmanından Av. .... tarafından 02.11.2005 tarihinde, sitenin adı geçen yazılımı serverlarında barındırmadığı temeline dayanan bir cevap verilmiştir. Söz konusu cevabi maili ekte incelemeniz bakımından tarafınıza sunuyorum.

Site üzerinde yapılan incelemeler neticesinde yasal olarak yapılan uyarı mailimize rağmen Ek 4'üncü maddede geçen ve uyarı mailimizde ihlalin durdurulması için verilen 3 günlük sürede yasa dışı yazılımların içerikten çıkarılmaması dolayısıyla 01.11.2005 tarihinde http://.... internet sitesinin de içinde bulunduğu 14 site hakkında erişimin durdurulması kararı verilmesi talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulmuştur.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2005/512 Muhabere sayılı talebiyle İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 2005/1870 Müteferrik sayı ile erişimin engellenmesi kararı verilmiştir. Söz konusu kararın içeriği, ". . . kullanıcıların bilgisayarlarına indirilmesinin engellenmesine, bu yönde Türkiye içinde faaliyet gösteren web sitelerine servis sağlayan tüm internet servis sağlayıcılarının internet alanı sağlama ve her türlü aracılık hizmetlerinin durdurulmasına . . . karar verilmiştir." Şeklindedir.

http://..... internet sitesi için alınan erişimin engellenmesi kararının öncesi izah edildiği şekildedir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla.

Mü -Yap Hukuk ve Lisanslama Departmanı
Av. ....Yoruma açık bir konu.....
Del.icio.us
Digg
Facebook
Furl
Google
Blink
Simpy
Spurl
Y! MyWeb