Bill Gates :“ASIL RAKİP IBM”
Bill Gates Vista’yı tanıttı
''Microsoft’un kurucusu ve üst yöneticisi Bill Gates, Windows’un yeni işletim sistemi Vista’yı, ABD’nin Las Vegas kentindeki CES elektronik fuarında tanıttı.
'
Bill Gates Vista’yı tanıttı


Microsoft’un kurucusu ve üst yöneticisi Bill Gates, Windows’un yeni işletim sistemi Vista’yı, ABD’nin Las Vegas kentindeki CES elektronik fuarında tanıttı.


Geleceğin evlerinde aynı zamanda önemli bir eğlence ve oyun merkezi olarak da kullanabileceği görülen yeni işletim sistemi Vista’nın tanıtımı sırasında Bill Gates, Vista’nın yüksek çözünürlüklü (HD) görüntüleri kayıt ve açma olanağı sağlayan, albüm tarihleriyle müzikleri filtre ederek indiren özelliklerini gösterdi.


Geniş bant ve yüksek çözünürlüğün artık daha fazla bir arada ve birleştiricinin yazılım olduğunu söyleyen Gates, yeni yazılımın kullanıcılar tarafından beğenileceğini umduğunu kaydetti.


“ASIL RAKİP IBM”
Vista ile birlikte yeni bir arama fonksiyonunu da hayata geçiren Microsoft’un patronu Gates, konuşması sırasında Google ve Apple gibi bu sektördeki bazı rakiplerine de “dokundurdu.” “Rakiplerimizden biri abartılıyor. Bunu sürekli görüyoruz” diyenGates, bilgisayar sanayiinin en büyük firmasının IBM olduğunu ve bu şirketin Microsoft’tan 4 kat fazla çalışanı, daha fazla kazancı olduğunu söyledi.Gates, “IBM her zaman en büyük rakibimiz oldu. Basın IBM hakkındayazmayı sevmiyor” diye konuştu.Microsoft’un daha önce Longhorn kod adıyla bilinen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın ilk deneme sürümü “Vista Beta 1” daha önce son derece sınırlı bir kitle için deneme amacıyla yayınlanmıştı. 2006 sonunda raflardaki yerini alması beklenen Windows Vista’nın arayüzünde yarı şeffaf karakterler ve görseller kullanılıyor.


Windows Vista’nın en çok konuşulan özelliği ise, bilgisayar dünyasında hızla yükselen arama eğilimine uygun, arama teknolojilerini işletim sistemine entegre etmiş olması. Kullanıcı hesaplarının açılmasında Apple’ın Mac OS X ve bazı Linux işletim sistemlerine benzediği belirtilen Vista, bilgisayara “administrator” olarak girişler konusunda da bazı değişiklikler getiriyor.


Windows Vista’ya eklenen “task scheduler” adlı özellik de, kullanıcı tarafından tanımlanan komutları kullanıcıya hatırlatıyor. Yeni işletim sisteminde izinsiz kullanıcıların bilgisayardan bilgisızdırmasını önleyici yeni bir teknoloji de bulunuyor.Vista yüklü dizüstü bilgisayarlar çalınsa bile, kripto teknolojisi sayesinde çalan kişi bilgisayardaki dosyalara ulaşamayacak.


Windows Vista’nın yeniliklerinden bir diğeri de, yeni internet tarayıcı Internet Explorer 7 olacak. Microsoft, yeni işletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli olduğunu savunuyor. Vista’da ayrıca dışa çıkışlar için firewall (güvenlik duvarı), dıştan gelen verileri tarayan bir de filtre bulunuyor.


Service Pack 2 destekli Windows XP’deki güvenlik duvarı ise, sadece içeri girişleri koruyordu. Yeni işletim sisteminde açılış hızlanırken, “sleep” (uyku) modu da Windows XP’nin “standby” ve “hibernate” özelliklerinin bir birleşimi olarak bulunuyor ve daha kolay çalışıyor.Microsoft, Vista’nın veri akışını düzelteceğini ve dosyaların daha verimli organize edeceğini vurguluyor. 2001 yılından bu yana Longhorn olarak anılan Window Vista’nın, ilk etapta 2004’te çıkacağı açıklanmış daha sonra ise 2006 sonuna ertelenmişti.

NTVMSNBC.COM
Del.icio.us
Digg
Facebook
Furl
Google
Blink
Simpy
Spurl
Y! MyWeb