Konuyu görüntüle
IUCODERS FORUM > Genel > Edebiyat > nedir bu lotus çiçeği????
Yazar
tuuba


avatar
Bursa
Kayıt: 22.01.2007
29.04.2008-22:50 #43701
Hakkında bir kaç bişey bilmek isteyebileceğiniz bir çiçek..Okudukça ne çiçekmiş dedirtiyor...:))confusedlotus çiçeğinin sembolik anlamı–bir kişi zor hayat koşullarından geçerek harika şeyler elde edecektir, aynı çamurda açan lotus çiçeği gibi.


yeryüzü tarihinin ilk açan çiçeği. bu nedenle de bazı uygarlıklarca kutsal kabul edilir. anavatanı mısır. mısır'da bütün tapınak duvarlarında, tüm hiyerogriflerde görülebilir... şu anda mısırdan çıkarılması yasak olan bir çiçek.

farklı etnik kökenlerde cicegin kökü yenildigi zaman, insanın gecmisini unutturduguna inanılan cicek. bugune kadar kimse kökünü yiyememistir o da ayrı bir olay

Mitolojide mavi lotus çiçeğinin gelişimi üç temel elementin yolundan geçer. Bunlar su, hava ve ışıktır. Suyun karanlığında kendiliğinden köklenir, ışıkla olgunlaşır ve sonunda başını sudan çıkararak havaya ulaşır. Mavi lotus çiçeğinin bu oluşum ve büyüme süreci insan gelişimiyle özdeşleştirilir.

Lotus her şeyden önce, onu diğer bitkilerden ayıran ve Budist bir simge haline getiren, ekolojik bir özelliğe sahiptir. Mevsimler bir döngü içinde hareket ederken, çiçekler de çiçek açıp ölürler. Ancak bitkilerin pek çoğu önce çiçek açıp çiçeklerini döktükten sonra meyve verirken, lotus meyvesi olgunken çiçek açar. Bu nedenle Budistler, lotusun geçmişin, şimdinin ve geleceğin bir aradalığının bir ifadesi olduğunu düşünmüştür.

En eski Budist sutralardan birinde, lotus yapraklarının üstündeki çiğ damlacıkları ve lotus tohumları arzuyla kirlenmemiş hayatı ifade eder. Lotus tohumunun içindeki besleyici beyaz özsuyu, "insanların Budist doğasına" benzetilir. Küçük lotus çanağı ve tohumular, insanın iç dünyası gibi geniş ve sınırsız kabul edilmiştir. Tohumları taşıyan çanak insan ruhuna açılan kapı gibidir.

Ve
http://www.milliyet.com.tr/2007/08/19/ekonomi/eko01.htmlYazar
orhan


avatar
istanbul
admin
Kayıt: 17.11.2005
29.04.2008-23:28 #43708
bu çiçek suyun içinde sağa sola hareket edebiliyor ise çok süper bir çiçek olmalı. Çünkü bu bitki türünün en önemli sıkıntısı hareket kabiliyetinin yetersiz olması. O kocaman yapraklarla (ki onlar ona mı ait bilmiyorum. - çiçeğin dibindeki yeşil şeylerden bahsediyorum) çok hızlı hareket etmesi pek mümkün gözükmüyor.


N/A
Yazar
naranja


avatar
Kraliyet Ailesinden
Kayıt: 18.10.2007
29.04.2008-23:35 #43712
bildiğin çiçek...

Kaybolur hayatIn tarifsiz ahengi;
Zaman bir tablodur düser duvarlardan.


Del.icio.us
Digg
Facebook
Furl
Google
Blink
Simpy
Spurl
Y! MyWeb